Copyright © 2023 Fundacja Przeszłość nie wraca, ale nie umiera

Przeszłość nie wraca, ale nie umiera

WESPRZYJ NAS

AKTUALNOŚCI

Przeszłość nie wraca, ale nie umiera

Dni pamięci o Żydowskich mieszkańcach Działoszyc

03 September 2023
Serdecznie wszystkich zapraszam już po raz drugi na wspaniałe - moje wymarzone dni, które upamiętnią Żydowskich Mieszkańców Naszego Miasteczka.
Dzień pierwszy to garść historii, które wprowadzą nas do ówczesnych, barwnych i wielokulturowych Działoszyc, które w 80% tworzyli Żydzi. Wykłady poprowadzone przez panią Kingę Statowską i pana Krzysztofa Turczyńskiego, a także mój film pt. „Przeszłość nie wraca, ale nie umiera. Dzialoszycki Sztetl” (w 2017 roku zdobył drugie miejsce w międzynarodowym konkursie „My Jewish Town”) opowiedzą o przeszłości, która została brutalnie przerwana przez wojnę. Przy okazji będzie można zobaczyć prace naszego lokalnego artysty Wojciecha Sochy oraz obrazy o tematyce judaistycznej Andrzeja Dąbka. Na koniec gorąco wszystkich zachęcam do udziału w warsztatach kuchni żydowskiej, które poprowadzi Szef Kuchni Damian Szczepański. Mając doświadczenie z zeszłego roku - to był przepiękny moment, gdy My - mieszkańcy (i nie tylko) wspólnie zasiedliśmy do lepienia tysięcy pierogów. Integracja połączona ze smakiem i zapachem pysznych potraw zabrała nas w progi żydowskich kuchni. To żywe spotkanie z kulturą i wyjątkowa możliwość poznania przepisów i tajników dań, a przede wszystkim zrobienia czegoś RAZEM
Dzień drugi rozpoczniemy momentem zadumy - z parku (wcześniej był plac), z miejsca, gdzie Żydzi zostali brutalnie zgromadzeni 3 września 1942 roku, aby zostać rozdzielonym: część została zapędzona na stacje kolejki wąskotorowej, a następnie wywieziona do Bełżca. Ponad 1500 osób zostało rozstrzelanych i bezimiennie pogrzebanych w masowych grobach nieopodal Kirkutu. W Marszu Milczenia udamy się pod pomnik upamiętniający tę okrutną zagładę, aby odpalić symboliczne świece i uczcić pamięć tych, którzy niesprawiedliwie i w tak niewyobrażalnie straszny sposób stracili życie… Po prostu pamietajmy. Jesteśmy Im to winni.
Zwieńczeniem uroczystości będą koncerty, które rozebrzmią w ruinach naszej synagogi - niegdyś jednej z najpiękniejszych synagog w Polsce. Po raz kolejny tknięte zostanie życie w miejsce pamięci, które nieustannie swą obecnością przypomina nam mieszkańcom o wielokulturowej, pięknej historii Działoszyc. Wpierw skrzypce Romana Reinera i fortepian Sławomira Cierpika wyniesie nas w transcendentne zakątki naszych dusz, a niesamowite obrazy Andrzeja Dąbka obecne także w ruinach dopełnią metafizyczny czas pamięci. Będzie można skosztować pysznych, żydowskich potraw przygotowanych w dniu wcześniejszym, a na sam koniec przenieść się na „Żydowską ulicę” dzięki wspaniałej Izabeli Szafrańskiej, której występu z resztą - osobiście - nie mogę się doczekać. W jej repertuarze są wszystkie utwory, które towarzyszyły mi przez te ostatnie 11 lat drogi z pamięcią, historią i Działoszycami. Całość poprowadzi Pan Sławomir Pyła, który zresztą te 11 lat temu zaraził mnie tą niesamowitą miłością do miasteczka. To idealna osoba na idealnym miejscu!
Jestem wzruszona, bo dzieją się rzeczy piękne i oddaje im całe swoje serce i będę w tym ile będzie się dało. Dla pamięci, bo „przeszłość nie wraca, ale nie umiera…”
Jeszcze raz zapraszam, zachęcam… Bądźmy RAZEM dla tej pamięci o Żydowskich Mieszkańcach Działoszyc.